Црно Село (Бабино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црно Село
археолошко наоѓалиште
Црно Село is located in Археолошки локалитет во Македонија
Црно Село
Црно Село
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°17′58″N 21°4′47″E / 41.29944° СГШ; 21.07972° ИГД / 41.29944; 21.07972Координати: 41°17′58″N 21°4′47″E / 41.29944° СГШ; 21.07972° ИГД / 41.29944; 21.07972
Основни податоци
Име Црно Село
Место Бабино
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Црно Село е археолошки локалитет во демирхисарското село Бабино. Локалитетот претставува населба и некропола од средниот век. Се наоѓа на мала висорамнина што доминира над околниот терен, оддалечен 1,5 km северозападно од селото, на површина од околу 2 ha, каде се среќаваат грамади од градежен материјал, а според кажувањето на локалното население, биле откриени и гробови. По површната има фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Кула - тврдина од рано античко време;

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069