Шути Манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шути Манастир
археолошко наоѓалиште
Шути Манастир is located in Археолошки локалитет во Македонија
Шути Манастир
Шути Манастир
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°13′17″N 21°12′10″E / 41.22139° СГШ; 21.20278° ИГД / 41.22139; 21.20278Координати: 41°13′17″N 21°12′10″E / 41.22139° СГШ; 21.20278° ИГД / 41.22139; 21.20278
Основни податоци
Име Шути Манастир
Место Демир Хисар
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Шути Манастир или Св. Тома е археолошки локалитет во Демир Хисар . Локалитетот претставува црква од средниот век. Се наоѓа на а околу 3 km североисточно од градот, во местото каде што се допираат атарите на селото Вардино и гратскиот атар на Демир Хисар, каде се гледаат урнатини од црква со основа во форма на триконхос и со димензии од 18 x 7,10 m. Ѕидовите, чија ширина изнесува 0,60 m, се зачувани наместа во висина и до 4 m. Црквата била живописана во фреско-техника. Околу неа има голем простор исполнет со грамади од градежен материјал што им припаѓа на урнатите конаци и другите помошни згради. Јужно од црквата има гроб покриен со две камени плочи, со ориентација исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069