Леска (Кутретино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Леска
археолошко наоѓалиште
Леска is located in Археолошки локалитет во Македонија
Леска
Леска
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°12′32″N 21°12′51″E / 41.20889° СГШ; 21.21417° ИГД / 41.20889; 21.21417Координати: 41°12′32″N 21°12′51″E / 41.20889° СГШ; 21.21417° ИГД / 41.20889; 21.21417
Основни податоци
Име Леска
Место Кутретино
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Леска е археолошки локалитет во демирхисарското село Кутретино. Локалитетот претставува населба од средниот век. Според зачуваната легенда, на ова место се наоѓала голема населба под името Лескоец или Леска или, како што мештаните ја нарекуваат уште, Старо Кутретино. Во неа имало многу богата црква што ја уништиле Туците. Столбовите и камените блокови биле однесени во селото Гопеш и вградени во тамошната црква.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069