Св. Пречиста (Мало Илино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Пречиста
археолошко наоѓалиште
Св. Пречиста is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Пречиста
Св. Пречиста
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°17′51″N 21°02′12″E / 41.29750° СГШ; 21.03667° ИГД / 41.29750; 21.03667Координати: 41°17′51″N 21°02′12″E / 41.29750° СГШ; 21.03667° ИГД / 41.29750; 21.03667
Основни податоци
Име Св. Пречиста
Место Мало Илино
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Пречиста е археолошки локалитет во демирхисарското село Мало Илино. Локалитетот претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа во темелите на новоизградената црква, која била изградена во 1979 година. Таа се наоѓа на оддалеченост од околу 1,5 км од селото, од левата страна на патот. Во непосредната близина на црквата има камени плочи од гробни конструкции поставени во правец исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.