Старо Село (Бараково)

Координати: 41°15′2″N 21°13′36″E / 41.25056° СГШ; 21.22667° ИГД / 41.25056; 21.22667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Старо Село

Карта

Местоположба 41°15′2″N 21°13′36″E / 41.25056° СГШ; 21.22667° ИГД / 41.25056; 21.22667
Основни податоци
Место Бараково
Општина Демир Хисар
Тип

 населба  црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Старо Селоархеолошко наоѓалиште во демирхисарското село Бараково. Претставува населба и црква од средниот век. Се наоѓа на 1 км југоисточно од селото, каде по површината на нивите се гледаат грамади од градежен материјал - остатоци од куќи и црква.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069