Заврток (Слоештица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Заврток
археолошко наоѓалиште
Заврток is located in Археолошки локалитет во Македонија
Заврток
Заврток
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°16′59″N 21°4′36″E / 41.28306° СГШ; 21.07667° ИГД / 41.28306; 21.07667Координати: 41°16′59″N 21°4′36″E / 41.28306° СГШ; 21.07667° ИГД / 41.28306; 21.07667
Основни податоци
Име Заврток
Место Слоештица
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Заврток е археолошки локалитет во демирхисарското село Слоештица. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на 1 km североисточно од селото и на околу 100 m од левата страна на патот што води за селото, каде во нива на локални селани, што зафаќа површина од околу 0,5 ha, по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули и множество градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069