Дупки (Базерник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дупки
археолошко наоѓалиште
Дупки is located in Археолошки локалитет во Македонија
Дупки
Дупки
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°16′56″N 21°02′53″E / 41.28222° СГШ; 21.04806° ИГД / 41.28222; 21.04806Координати: 41°16′56″N 21°02′53″E / 41.28222° СГШ; 21.04806° ИГД / 41.28222; 21.04806
Основни податоци
Име Дупки
Место Базерник
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (рудник).svg рудник

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Дупки е археолошки локалитет во демирхисарското село Базерник. Локалитетот претставува рудник од доцноантичкото време. Се наоѓа на северозападниот раб на селото, каде се откриени стари рударски јами. Геолошки истражувања за откривање на железна руда на ова место се вршени и во поново време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069