Млаки Грмаѓи (Растојца)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Млаки Грмаѓи
археолошко наоѓалиште
Млаки Грмаѓи is located in Археолошки локалитет во Македонија
Млаки Грмаѓи
Млаки Грмаѓи
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°19′43″N 21°11′38″E / 41.32861° СГШ; 21.19389° ИГД / 41.32861; 21.19389Координати: 41°19′43″N 21°11′38″E / 41.32861° СГШ; 21.19389° ИГД / 41.32861; 21.19389
Основни податоци
Име Млаки Грмаѓи
Место Растојца
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (рудник).svg рудник

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Млаки Грмаѓи е археолошки локалитет во демирхисарското село Растојца. Локалитетот претставува рудник од средниот век. Се наоѓа на 4 km источно од селото, каде на простор од 20 x 30 m се гледаат згура и остатоци од топилница. Во непосредната близина се откриени и јами за експлоатација на руда.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069