Св. Илија (Журче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Илија is located in Македонија
Св. Илија
Местоположба на Св. Илија во Македонија
Местоположба 41°17′03″N 21°14′11″E / 41.28417° СГШ; 21.23639° ИГД / 41.28417; 21.23639Координати: 41°17′03″N 21°14′11″E / 41.28417° СГШ; 21.23639° ИГД / 41.28417; 21.23639
Основни податоци
Место Журче
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Илијаархеолошко наоѓалиште во демирхисарското село Журче. Претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа 500 м западно од селото, каде се гледаат остатоци од срушена црква околу која има камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069