Краста (Радово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Краста
археолошко наоѓалиште
Краста is located in Археолошки локалитет во Македонија
Краста
Краста
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°19′19″N 21°10′6″E / 41.32194° СГШ; 21.16833° ИГД / 41.32194; 21.16833Координати: 41°19′19″N 21°10′6″E / 41.32194° СГШ; 21.16833° ИГД / 41.32194; 21.16833
Основни податоци
Име Краста
Место Радово, Демирхисарско
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Краста е археолошки локалитет во демирхисарското село Радово. Локалитетот претставува некропола од средниот век. Се наоѓа во непосредната близина на локалитетот Манастириште, каде се забележуваат контури на гробови градени од големи камени плочи, поставени во насока исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069