Превалец (Бараково)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Превалец
археолошко наоѓалиште
Превалец is located in Археолошки локалитет во Македонија
Превалец
Превалец
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°15′2″N 21°13′36″E / 41.25056° СГШ; 21.22667° ИГД / 41.25056; 21.22667Координати: 41°15′2″N 21°13′36″E / 41.25056° СГШ; 21.22667° ИГД / 41.25056; 21.22667
Основни податоци
Име Превалец
Место Бараково
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Превалец е археолошки локалитет во демирхисарското село Бараково. Локалитетот претставува некропола од средниот век. Се наоѓа на 1 km западно од селото, каде по површината на нивите се наоѓаат грамади од камени плочи. Според исказите на мештаните, при обработувањето на земјата биле откривани керамички садови, узенгии и др.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069