Бунариште (Сопотница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бунариште
археолошко наоѓалиште
Бунариште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Бунариште
Бунариште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°17′40″N 21°9′18″E / 41.29444° СГШ; 21.15500° ИГД / 41.29444; 21.15500Координати: 41°17′40″N 21°9′18″E / 41.29444° СГШ; 21.15500° ИГД / 41.29444; 21.15500
Основни податоци
Име Бунариште
Место Сопотница
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Бунариште е археолошки локалитет во демирхисарското село Сопотница. Локалитетот претставува населба од средниот век. Се наоѓа на 2 km западно од селото, каде се гледаат остатоци од урнати објекти. На овој терен минувал патот што ги поврзувал Доленци, Брезово и Кичево.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069