Градиште (Жван)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°17′10″N 21°07′07″E / 41.28611° СГШ; 21.11861° ИГД / 41.28611; 21.11861Координати: 41°17′10″N 21°07′07″E / 41.28611° СГШ; 21.11861° ИГД / 41.28611; 21.11861
Основни податоци
Место Жван
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во демирхисарското село Жван. Претставува населба од доцноантичко време.[1] Се смета дека ова наоѓалиште всушност била една од точките на одбраната на северозападната граница на Македонија,односно на областа Линкестида, насока од каде што доаѓале нападите на Илирите.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. В. Лилчиќ, Линкестида и Девриоп, Скопје 2009, 74-76, 196-198.