Калуѓерска Река (Загориче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Калуѓерска Река
археолошко наоѓалиште
Калуѓерска Река is located in Археолошки локалитет во Македонија
Калуѓерска Река
Калуѓерска Река
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°11′17″N 21°11′45″E / 41.18806° СГШ; 21.19583° ИГД / 41.18806; 21.19583Координати: 41°11′17″N 21°11′45″E / 41.18806° СГШ; 21.19583° ИГД / 41.18806; 21.19583
Основни податоци
Име Калуѓерска Река
Место Загориче
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Калуѓерска Река е археолошки локалитет во демирхисарското село Загориче. Локалитетот претставува црква од средниот век. Се наоѓа помеѓу селата Загориче и Стругово, каде според кажувањето на мештаните, се наоѓале остатоци од манастирот Св. Антониј. Топонимот на локалитетот упатува на можно постоење на сакрален објект.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069