Старо Село (Смилево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Старо Село
археолошко наоѓалиште
Старо Село is located in Археолошки локалитет во Македонија
Старо Село
Старо Село
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°9′18″N 21°6′40″E / 41.15500° СГШ; 21.11111° ИГД / 41.15500; 21.11111Координати: 41°9′18″N 21°6′40″E / 41.15500° СГШ; 21.11111° ИГД / 41.15500; 21.11111
Основни податоци
Име Старо Село
Место Смилево
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Старо Село е археолошки локалитет во демирхисарското село Смилево. Локалитетот претставува населба од средниот век. Се наоѓа во местоста каде што го носи истиот топоним. Според изкази на селаните, тука се смета дека се наоѓала првобитната селска населба.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069