Даркојца (Железнец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Даркојца
археолошко наоѓалиште
Даркојца is located in Археолошки локалитет во Македонија
Даркојца
Даркојца
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°19′27″N 21°03′47″E / 41.32417° СГШ; 21.06306° ИГД / 41.32417; 21.06306Координати: 41°19′27″N 21°03′47″E / 41.32417° СГШ; 21.06306° ИГД / 41.32417; 21.06306
Основни податоци
Име Даркојца
Место Железнец
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Даркојца е археолошки локалитет во демирхисарското село Железнец. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на околу 1,2 km северно од селото, каде по површините на нивите се гледаат грамади од градежен материјал, фрагменти од керамички садови и питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069