Јачмиште (Зашле)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јачмиште
археолошко наоѓалиште
Јачмиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Јачмиште
Јачмиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°22′20″N 21°08′35″E / 41.37222° СГШ; 21.14306° ИГД / 41.37222; 21.14306Координати: 41°22′20″N 21°08′35″E / 41.37222° СГШ; 21.14306° ИГД / 41.37222; 21.14306
Основни податоци
Име Јачмиште
Место Зашле
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (топилница).svg топилница

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Јачмиште е археолошки локалитет во демирхисарското село Зашле. Локалитетот претставува населба и топилница од доцноантичко време. Се наоѓа на 1 km западно од локалитетот Караиче и 4 km западно од селото, каде во нива на локален жител се среќаваат остатоци од топена железна руда и многу градежен материјал (камен и покривни ќерамиди). Биле најдени и повеќе римски монети кои се чуваат кај сопственикот на нивата.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069