Гориче (Белче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гориче
археолошко наоѓалиште
Гориче is located in Археолошки локалитет во Македонија
Гориче
Гориче
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°14′43″N 21°11′58″E / 41.24528° СГШ; 21.19944° ИГД / 41.24528; 21.19944Координати: 41°14′43″N 21°11′58″E / 41.24528° СГШ; 21.19944° ИГД / 41.24528; 21.19944
Основни податоци
Име Гориче
Место Белче
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период старохристијанско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Гориче е археолошки локалитет во демирхисарското село Белче. Локалитетот претставува црква од старохристијанско време. Се наоѓа во дворното место на живинарската фарма на Ветеринарниот центар од Демир Хисар, која се наоѓа 1,5 km јужно од селото, каде се гледаат траги од објект обраснат во густа вегетација, поставен во правец исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069