Видрауци (Ново Село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Видрауци
археолошко наоѓалиште
Видрауци is located in Археолошки локалитет во Македонија
Видрауци
Видрауци
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°18′19″N 21°11′25″E / 41.30528° СГШ; 21.19028° ИГД / 41.30528; 21.19028Координати: 41°18′19″N 21°11′25″E / 41.30528° СГШ; 21.19028° ИГД / 41.30528; 21.19028
Основни податоци
Име Видрауци
Место Ново Село, Демирхисарско
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Видрауци е археолошки локалитет во демирхисарското село Ново Село. Локалитетот претставува населба и некропола од средниот век. Се наоѓа на 1 km јужно од селото, на десниот брег на реката Жаба, каде според кажувањето на локален жител, при обрботувањето на земјата откривал темели ѕидани од кршен камен и кал, а исто така и гробови со конструкции од камени плочи, поставени во насока исток-запад. Во еден од нив бил најден керамички сад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069