Синоец (Растојца)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Синоец
археолошко наоѓалиште
Синоец is located in Археолошки локалитет во Македонија
Синоец
Синоец
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°19′43″N 21°11′38″E / 41.32861° СГШ; 21.19389° ИГД / 41.32861; 21.19389Координати: 41°19′43″N 21°11′38″E / 41.32861° СГШ; 21.19389° ИГД / 41.32861; 21.19389
Основни податоци
Име Синоец
Место Растојца
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Синоец е археолошки локалитет во демирхисарското село Растојца. Локалитетот претставува некропола од доцноантичко време. Се наоѓа на 1 km јужно од селото, каде во ниви на локални жители се откриени гробови градени од камени плочи. Според кажувањето на еден од сопствениците на нивите во повеќе гробови нашол керамички садови и бронзени белезици. Наодите не се зачувани.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069