Црквиште (Брезово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црквиште
археолошко наоѓалиште
Црквиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Црквиште
Црквиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°20′31″N 21°07′37″E / 41.34194° СГШ; 21.12694° ИГД / 41.34194; 21.12694Координати: 41°20′31″N 21°07′37″E / 41.34194° СГШ; 21.12694° ИГД / 41.34194; 21.12694
Основни податоци
Име Црквиште
Место Брезово
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Црквиште е археолошки локалитет во демирхисарското село Брезово. Локалитетот претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на 4,5 km северозападно од селото, кај месноста Суво Поле, десно од патот Битола-Кичево, каде се гледаат остатоци од објект за кој мештаните сметаат дека е црква. При обработувањето на земјата биле откриени гробови градени од камени плочи. На површината можат да се сретнат фрагменти од питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069