Св. Никола (Кутретино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Никола
археолошко наоѓалиште
Св. Никола is located in Македонија
Св. Никола
Местоположба на Св. Никола во Македонија
Местоположба 41°12′32″N 21°12′51″E / 41.20889° СГШ; 21.21417° ИГД / 41.20889; 21.21417Координати: 41°12′32″N 21°12′51″E / 41.20889° СГШ; 21.21417° ИГД / 41.20889; 21.21417
Основни податоци
Име Св. Никола
Место Кутретино
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Николаархеолошко наоѓалиште во демирхисарското село Кутретино. Претставува осамен наод од римско време. Се наоѓа во североисточниот агол на олтарниот дел на црквата Св. Константин и Елена, што е иградена во 1953 година, каде е вграден дел од мермерна плоча со релјефна претстава. Не е познато од каде бил донесен мермерот.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069