Св. Петка (Боиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Петка
археолошко наоѓалиште
Св. Петка is located in Македонија
Св. Петка
Местоположба на Св. Петка во Македонија
Местоположба 41°11′48″N 21°6′5″E / 41.19667° N; 21.10139° E / 41.19667; 21.10139Координати: 41°11′48″N 21°6′5″E / 41.19667° N; 21.10139° E / 41.19667; 21.10139
Основни податоци
Име Св. Петка
Место Боиште
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Петкаархеолошко наоѓалиште во демирхисарското село Боиште. Претставува црква од средниот век. Се наоѓа на 1,5 км североисточно од селото и е подигната врз стари темели.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069