Каменец (Брезово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Каменец
археолошко наоѓалиште
Каменец is located in Археолошки локалитет во Македонија
Каменец
Каменец
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°20′31″N 21°07′37″E / 41.34194° СГШ; 21.12694° ИГД / 41.34194; 21.12694Координати: 41°20′31″N 21°07′37″E / 41.34194° СГШ; 21.12694° ИГД / 41.34194; 21.12694
Основни податоци
Име Каменец
Место Брезово
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Каменец е археолошки локалитет во демирхисарското село Брезово. Локалитетот претставува населба, некропола и топилница од доцноантичко време. Се наоѓа источно од селото на околу 2 km, високо во планинскиот предел, а во непосредната близина на чешмата. Во ливада на локален жител се откриени остатоци од населба (фрагменти од керамички садови, питоси, покривни ќерамиди), како и голем број парчиња од топена железна руда. Според кажувањето на мештаните, во нива на еден друл локален жител, која се граничи со споменатата ливада, биле откопани повеќе гробови градени од камени плочи, со гробни прилози од белезици, крстови, монети и др. кои не се зачувани.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069