Прејди на содржината

Манастириште (Радово)

Координати: 41°19′19″N 21°10′6″E / 41.32194° СГШ; 21.16833° ИГД / 41.32194; 21.16833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастириште

Карта

Местоположба 41°19′19″N 21°10′6″E / 41.32194° СГШ; 21.16833° ИГД / 41.32194; 21.16833
Основни податоци
Место Радово
Општина Демир Хисар
Тип

 црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Манастириштеархеолошко наоѓалиште во демирхисарското село Радово. Претставува црква од средниот век. Се наоѓа на 800 м западно од селото, каде според искази на мештаните тука во минатото имало манастир со конаци. Местото и денес се почитува како вакафско. По површината на теренот има грамади од градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069