Кула (Растојца)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кула
археолошко наоѓалиште
Кула is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кула
Кула
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°19′43″N 21°11′38″E / 41.32861° СГШ; 21.19389° ИГД / 41.32861; 21.19389Координати: 41°19′43″N 21°11′38″E / 41.32861° СГШ; 21.19389° ИГД / 41.32861; 21.19389
Основни податоци
Име Кула
Место Растојца
Општина Демир Хисар
Тип

Legenda grodzisko.svg утврдување

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кула е археолошки локалитет во демирхисарското село Растојца. Локалитетот претставува утврдување од средниот век. Се наоѓа на 4 km источно од селото, на висок рид кој доминира над околината, со надморска височина од 939 m, каде по површината се гледа множество грамади од градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069