Ќерамидница (Кочиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ќерамидница
археолошко наоѓалиште
Ќерамидница is located in Археолошки локалитет во Македонија
Ќерамидница
Ќерамидница
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°20′39″N 21°10′21″E / 41.34417° СГШ; 21.17250° ИГД / 41.34417; 21.17250Координати: 41°20′39″N 21°10′21″E / 41.34417° СГШ; 21.17250° ИГД / 41.34417; 21.17250
Основни податоци
Име Ќерамидница
Место Кочиште
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Ќерамидница е археолошки локалитет во демирхисарското село Кочиште. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа во непосредната близина на селото, на југоисточната страна, во нива на локален жител. каде се среќава множество фрагменти од печени тули. Името на локалитетот зборува за можна работилница за подни и покривни тули и ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069