Прејди на содржината

Црквиште (Базерник)

Координати: 41°16′56″N 21°02′53″E / 41.28222° СГШ; 21.04806° ИГД / 41.28222; 21.04806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквиште

Карта

Местоположба 41°16′56″N 21°02′53″E / 41.28222° СГШ; 21.04806° ИГД / 41.28222; 21.04806
Основни податоци
Место Базерник
Општина Демир Хисар
Тип

 црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Црквиштеархеолошко наоѓалиште во демирхисарското село Базерник. Претставува црква од средниот век. Се наоѓа на околу 800 м североисточно од селото, каде се наоѓаат големи грамади од камен кои, според мештаните, претставуваат остатоци од црква.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069