Над Селото (Ново Село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Над Селото
археолошко наоѓалиште
Над Селото is located in Археолошки локалитет во Македонија
Над Селото
Над Селото
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°18′19″N 21°11′25″E / 41.30528° СГШ; 21.19028° ИГД / 41.30528; 21.19028Координати: 41°18′19″N 21°11′25″E / 41.30528° СГШ; 21.19028° ИГД / 41.30528; 21.19028
Основни податоци
Име Над Селото
Место Ново Село, Демирхисарско
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Над Селотоархеолошки локалитет во демирхисарското село Ново Село. Локалитетот претставува населба со црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на 400 м западно од селото. Според преданијата тоа било некогашното „Черкеско Село“. Што се однесува до Ново Село, тоа лежи во кругот на манастирот кој е на 300 м исто така западно од селото. Остатоците од манастирската црква се гледаат и имаат димензии од 10×5 м. Црквичката била градена од кршен камен и варов малтер. Околу неа се откриени гробови од камени плочи со ориентација исток-запад. Според кажувањето на мештаните, во гробовите биле наоѓани српови, керамички садови и други прилози кои денес не се зачувани.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069