Св. Атанас (Базерник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Атанас
археолошко наоѓалиште
Св. Атанас is located in Македонија
Св. Атанас
Местоположба на Св. Атанас во Македонија
Местоположба 41°16′56″N 21°02′53″E / 41.28222° N; 21.04806° E / 41.28222; 21.04806Координати: 41°16′56″N 21°02′53″E / 41.28222° N; 21.04806° E / 41.28222; 21.04806
Основни податоци
Име Св. Атанас
Место Базерник
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Атанасархеолошко наоѓалиште во демирхисарското село Базерник. Претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на околу 1300 м североисточно од селото, на ридот Белеица во темелите на сегашната црква „Св. Атанасиј“. Околу црквата се забележуваат гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069