Црква „Св. Атанасиј“ - Базерник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Атанасиј

Надвлезната икона на Св. Атанасиј

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Сопотничка
Местоположба

Карта

Координати 40°16′58.1″N 21°2′47.7″E / 40.282806° СГШ; 21.046583° ИГД / 40.282806; 21.046583Координати: 40°16′58.1″N 21°2′47.7″E / 40.282806° СГШ; 21.046583° ИГД / 40.282806; 21.046583
Место Базерник
Општина Демир Хисар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Атанасиј Александриски
Изградба XIX век
Живопис 1891 - 1895
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабна базилика
Стил преродбенички

Св. Атанасиј Велики (Св. Атанас) — црква во демирхисарското село Базерник, претставник на Македонската преродба. Му припаѓа на Крушевско-демирхисарското архијерејско намесништво во Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА.

Црквата е гробишен храм, сместен во северозападниот дел на селото и изградена е врз темелите на средновековна црква со некропола. Претставува релативно голема еднокорабна градба, покриена со свод. На исток има петстрана апсида. Северниот и јужниот ѕид се укрепени со пиластри, поврзани со лакови. Влезовите се од југ и од запад, каде подоцна е дограден трем. Покривот е на две води со ќерамиди, а апсидата е покриена со камени плочки. Ѕидаријата е изработена од кршен камен, при што отворите и венецот на апсидата се од делкан бигор. Фасадите се фугирани.[1]

Храмот е живописан во периодот од 1891 до 1895 г. од еден од браќата Коста, Вангел и Никола Анастасови од Крушево. Иконостасните икони се од истото време, и се дело на истиот зограф.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Димитров, Никола В (2017). Географија на населби - Општина Демир Хисар (PDF). Битола. стр. 11. ISBN 978-608-65616-4-2.