Горна Црква (Вардино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Горна Црква
археолошко наоѓалиште
Горна Црква is located in Археолошки локалитет во Македонија
Горна Црква
Горна Црква
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°14′08″N 21°14′33″E / 41.23556° СГШ; 21.24250° ИГД / 41.23556; 21.24250Координати: 41°14′08″N 21°14′33″E / 41.23556° СГШ; 21.24250° ИГД / 41.23556; 21.24250
Основни податоци
Име Горна Црква
Место Вардино
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Горна Црква е археолошки локалитет во демирхисарското село Вардино. Локалитетот претставува населба, црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на 500 m источно од селото, на падините на селскиот рид. Видливи се остатоци од срушена црква околу која има гробови градени од камени плочи со ориентација исток-запад. Црквата има димензии од 15 х 8 m и е ѕидана од кршен камен и варов малтер. Во апсидата, на местото на чесната трпеза има дел од вертикално поставен мермерен столб. Локалитетот зафаќа површина од околу 1 хектар.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069