Зарев Манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зарев Манастир
археолошко наоѓалиште
Зарев Манастир is located in Македонија
Зарев Манастир
Местоположба на Зарев Манастир во Македонија
Местоположба 41°14′43″N 21°11′58″E / 41.24528° СГШ; 21.19944° ИГД / 41.24528; 21.19944Координати: 41°14′43″N 21°11′58″E / 41.24528° СГШ; 21.19944° ИГД / 41.24528; 21.19944
Основни податоци
Место Белче
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Зарев Манастирархеолошко наоѓалиште во демирхисарското село Белче. Претставува црква од средниот век. Се наоѓа на 2 км североисточно од селото, во непосредната близина на месноста Светец и на тешко пристапно место. По површината се гледаат остатоци од објект.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069