Спилје (Железнец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Спилје
археолошко наоѓалиште
Спилје is located in Археолошки локалитет во Македонија
Спилје
Спилје
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°19′27″N 21°03′47″E / 41.32417° СГШ; 21.06306° ИГД / 41.32417; 21.06306Координати: 41°19′27″N 21°03′47″E / 41.32417° СГШ; 21.06306° ИГД / 41.32417; 21.06306
Основни податоци
Име Спилје
Место Железнец
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Спилје е археолошки локалитет во демирхисарското село Железнец. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на околу 1,3 km западно од селото, каде при обработувањето на земјата мештаните наидувале на остатоци од објекти градени од камен и варов малтер.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069