Прејди на содржината

Св. Петка (Граиште)

Координати: 41°14′16″N 21°13′14″E / 41.23778° СГШ; 21.22056° ИГД / 41.23778; 21.22056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Петка

Карта

Местоположба 41°14′16″N 21°13′14″E / 41.23778° СГШ; 21.22056° ИГД / 41.23778; 21.22056
Основни податоци
Место Граиште
Општина Демир Хисар
Тип

 црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Петкаархеолошко наоѓалиште во демирхисарското село Граиште. Претставува црква од средниот век. Се наоѓа на 1 км североисточно од селото. Има мали димензии и е зачувана во темелите.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069