Ѓурѓа (Лесково)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ѓурѓа
археолошко наоѓалиште
Ѓурѓа is located in Археолошки локалитет во Македонија
Ѓурѓа
Ѓурѓа
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°13′18″N 21°7′14″E / 41.22167° СГШ; 21.12056° ИГД / 41.22167; 21.12056Координати: 41°13′18″N 21°7′14″E / 41.22167° СГШ; 21.12056° ИГД / 41.22167; 21.12056
Основни податоци
Име Ѓурѓа
Место Лесково
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Ѓурѓаархеолошко наоѓалиште во демирхисарското село Лесково. Претставува црква од средниот век. Се наоѓа на 1 км западно од селото, каде се гледаат грамади од градежен материјал. Според месните жители на тоа место се наоѓала стара црква посветена на Св. Ѓорѓи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069