Куќиште (Загориче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Куќиште
археолошко наоѓалиште
Куќиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Куќиште
Куќиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°11′17″N 21°11′45″E / 41.18806° СГШ; 21.19583° ИГД / 41.18806; 21.19583Координати: 41°11′17″N 21°11′45″E / 41.18806° СГШ; 21.19583° ИГД / 41.18806; 21.19583
Основни податоци
Име Куќиште
Место Загориче
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Куќиште е археолошки локалитет во демирхисарското село Загориче. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на 300 m западно од селото, каде при обработувањето на земјата мештаните откривале остатоци од темели на куќи градени од камен и кал. По површината на нивите има фрагменти од керамички садови, питоси и др. Во дворот на локален жител се чува голем питос, како и повеќе парчиња од други питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069