Зад Корија (Белче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зад Корија
археолошко наоѓалиште
Зад Корија is located in Археолошки локалитет во Македонија
Зад Корија
Зад Корија
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°14′43″N 21°11′58″E / 41.24528° СГШ; 21.19944° ИГД / 41.24528; 21.19944Координати: 41°14′43″N 21°11′58″E / 41.24528° СГШ; 21.19944° ИГД / 41.24528; 21.19944
Основни податоци
Име Зад Корија
Место Белче
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Зад Корија е археолошки локалитет во демирхисарското село Белче. Локалитетот претставува населба од средниот век. Се наоѓа на 600 m западно од селото, каде на површина од околу 2 хектара се среќаваат фрагменти од керамички садови, покривни ќерамиди, тули и друг градежен материјал. Овде е најден питос кој на венецот на устата има втиснати 5 крста. Локалитетот се наоѓа на приватен имот, во двор на локален жител.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069