Долно Вирово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Долно Вирово
археолошко наоѓалиште
Долно Вирово is located in Македонија
Долно Вирово
Местоположба на Долно Вирово во Македонија
Местоположба 41°13′58″N 21°5′23″E / 41.23278° СГШ; 21.08972° ИГД / 41.23278; 21.08972Координати: 41°13′58″N 21°5′23″E / 41.23278° СГШ; 21.08972° ИГД / 41.23278; 21.08972
Основни податоци
Име Долно Вирово
Место Вирово
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Долно Вировоархеолошко наоѓалиште во демирхисарското село Вирово. Претставува населба, црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на 500 м југоисточно од селото, од десната страна на патот, каде на површина од неколку хектари се наоѓаат остатоци од темели на објекти, црква и гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069