Присои (Големо Илино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Присои
археолошко наоѓалиште
Присои is located in Археолошки локалитет во Македонија
Присои
Присои
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°19′0″N 21°4′59″E / 41.31667° СГШ; 21.08306° ИГД / 41.31667; 21.08306Координати: 41°19′0″N 21°4′59″E / 41.31667° СГШ; 21.08306° ИГД / 41.31667; 21.08306
Основни податоци
Име Присои
Место Големо Илино
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Присои е археолошки локалитет во демирхисарското село Големо Илино. Локалитетот претставува населба и некропола од доцноантичко време. Се наоѓа на оддалеченост од околу 2 km североисточно од селото, каде на површина од 1 ha се среќаваат фрагменти од керамички садови и питоси, а според кажувањата на ликалните мештани, биле откриени гробови „на две води“ градени од тегули.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069