Грнчарица (Демир Хисар)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грнчарица
археолошко наоѓалиште
Грнчарица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Грнчарица
Грнчарица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°13′17″N 21°12′10″E / 41.22139° СГШ; 21.20278° ИГД / 41.22139; 21.20278Координати: 41°13′17″N 21°12′10″E / 41.22139° СГШ; 21.20278° ИГД / 41.22139; 21.20278
Основни податоци
Име Грнчарица
Место Демир Хисар
Општина Демир Хисар
Тип

Legenda grodzisko.svg утврдување

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Грнчарица е археолошки локалитет во Демир Хисар . Локалитетот претставува утврдување - рефугиум од доцноантичко време. Се наоѓа на висок планински срт што се надвиснува над долината на Црна Река, оддалечен 1,5 km источно од градот, каде има зарамнето плато на кое се наоѓаат остатоци од одбранбен ѕид. На површината се забележуваат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули и множество кршен камен. [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069