Кале (Обедник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кале
археолошко наоѓалиште
Кале is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кале
Кале
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°09′33″N 21°09′33″E / 41.15917° СГШ; 21.15917° ИГД / 41.15917; 21.15917Координати: 41°09′33″N 21°09′33″E / 41.15917° СГШ; 21.15917° ИГД / 41.15917; 21.15917
Основни податоци
Име Кале
Место Обедник
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кале е археолошки локалитет во демирхисарското село Обедник. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време и средниот век. Се наоѓа на 500 m северозападно од селото, на висок рид што доминира над околниот терен. На самиот врв, кој е зарамнет, се гледаат контури од одбранбен бедем ѕидан од камен и варов малтер, чија широчина од 1,90 m е зачувана на северозападната страна. По површината на калето има траги од ѕидови на други објекти, грамади од градежен материјал, како и фрагменти од керамички садови и питоси.[1] Кај локалните жители овој локалитет е познат под името Куќата на Кралот.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069