Гумниште (Вирово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гумниште
археолошко наоѓалиште
Гумниште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Гумниште
Гумниште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°13′58″N 21°5′23″E / 41.23278° СГШ; 21.08972° ИГД / 41.23278; 21.08972Координати: 41°13′58″N 21°5′23″E / 41.23278° СГШ; 21.08972° ИГД / 41.23278; 21.08972
Основни податоци
Име Гумниште
Место Вирово
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Гумниште е археолошки локалитет во демирхисарското село Вирово. Локалитетот претставува населба и црква од средниот век. Се наоѓа на 500 m североисточно од селото во темелите на денешната црква Св. Петка, која е изградена врз темелите од постара црква. Според кажувањето на селскиот ковач, при копањето на темелите во 1935 година биле најдени фрагменти од фрескоживопис. Околу црквата има множество градежен материјал, а во нејзината непосредна околина остатоци од повеќе објекти градени од кршен камен и кал. Исто така, констатирани биле и гробови градени од камени плочи, поставени во правец исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069