Црква „Св. Петка“ - Вирово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Викиекспедиција Железник 135.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Сопотничка
Местоположба
Координати 41°13′58.22″N 21°05′01.27″E / 41.2328389° N; 21.0836861° E / 41.2328389; 21.0836861Координати: 41°13′58.22″N 21°05′01.27″E / 41.2328389° N; 21.0836861° E / 41.2328389; 21.0836861
Населено место Вирово
Општина Демир Хисар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Петка — македонска православна црква во селото Вирово, сместена во горниот дел на селото.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата е со четириаголна основа и истата е покриена со ќерамиди. Ѕидовите се обоени со бела боја, а над влезната порта и страничниот прозорец на десната страна се повлечени кафеави лакови, над кои се исцртани кафеави крстови. Непосредно од десната страна на црквата се наоѓа камбанаријата, којашто има примитивен облик и претставува вертикално поставена четириаголна рамка со ѕвоно прикачено на нејзината горна страна.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]