Граишта (Мало Илино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Граишта

Карта

Местоположба 41°17′51″N 21°02′12″E / 41.29750° СГШ; 21.03667° ИГД / 41.29750; 21.03667Координати: 41°17′51″N 21°02′12″E / 41.29750° СГШ; 21.03667° ИГД / 41.29750; 21.03667
Основни податоци
Место Мало Илино
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (топилница).svg топилница


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Граиштаархеолошко наоѓалиште во демирхисарското село Мало Илино. Претставува топилница од доцноантичко време. Се наоѓа во нива на ликален селанец, што се наоѓа 3 км југозападно од селото, каде се среќаваат остатоци од топена железна руда. Откриени се големи дупки со кружна форма за кои се смета дека се окна од стари рударски копови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069