Грамаѓе (Радово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Поврзано

Грамаѓе
археолошко наоѓалиште
Грамаѓе is located in Археолошки локалитет во Македонија
Грамаѓе
Грамаѓе
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°19′19″N 21°10′6″E / 41.32194° СГШ; 21.16833° ИГД / 41.32194; 21.16833Координати: 41°19′19″N 21°10′6″E / 41.32194° СГШ; 21.16833° ИГД / 41.32194; 21.16833
Основни податоци
Име Грамаѓе
Место Радово, Демирхисарско
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Грамаѓе е археолошки локалитет во демирхисарското село Радово. Локалитетот претставува населба, некропола и рудник од римско време. Се наоѓа на 1,5 km северно од селото, во месноста Долна Ливада каде има рудник за мермер со разни бои (бела, сина, сива и розова). Околу него има траги од рударска населба на која упатуваат фрагментите од керамички садови, имбрекси и покривни ќерамиди што се видливи по површината. Во нива ма еден локален жител на селото биле откопани повеќе гробови кои претставуваат дел од некропола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069