Средно Селиште (Мренога)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Средно Селиште
археолошко наоѓалиште
Средно Селиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Средно Селиште
Средно Селиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°15′24″N 21°6′27″E / 41.25667° СГШ; 21.10750° ИГД / 41.25667; 21.10750Координати: 41°15′24″N 21°6′27″E / 41.25667° СГШ; 21.10750° ИГД / 41.25667; 21.10750
Основни податоци
Име Средно Селиште
Место Мренога
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (топилница).svg топилница

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Средно Селиште е археолошки локалитет во демирхисарското село Мренога. Локалитетот претставува населба и топилница од доцноантичко време. Се наоѓа на 600 m југозападно од локалитетот грнчари, во нива на локален жител, што зафаќа површина од неколку декари, каде се наоѓаат фрагменти од керамички садови, питоси, покривни ќерамиди, множество кршен камен и згура од топено железо.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069