Градиште (Големо Илино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Градиште
Градиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Градиште
Градиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°19′0″N 21°4′59″E / 41.31667° СГШ; 21.08306° ИГД / 41.31667; 21.08306Координати: 41°19′0″N 21°4′59″E / 41.31667° СГШ; 21.08306° ИГД / 41.31667; 21.08306
Основни податоци
Име Градиште
Место Големо Илино
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период хеленистичко време
доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Градиште е археолошки локалитет во демирхисарското село Големо Илино. Локалитетот претставува населба од хеленистичко и доцноантичко време. Се наоѓа на 1,2 km североисточно од селото, на висок рид што се издига над Илинска Река. На површината се гледаат остатоци од одбранбен ѕид - бедем, а во оградениот простор има фрагменти од доцноримски керамички садови, питоси и множество градежен материјал. Најдени се и повеќе монети од IV-VI век (Константин I, Јустинијан I), како и предримски монети од Александар III Македонски, ковани во Пела. Монетите се чуваат во Заводот и музеј во Битола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069