Врагутница (Церово)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 41°12′59″N 21°5′27″E / 41.21639° СГШ; 21.09083° ИГД / 41.21639; 21.09083Координати: 41°12′59″N 21°5′27″E / 41.21639° СГШ; 21.09083° ИГД / 41.21639; 21.09083
Основни податоци
Место Церово
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Врагутницаархеолошко наоѓалиште во демирхисарското село Церово. Претставува црква од средниот век. Се наоѓа на раскрсницата на патот Церово-Боиште, покрај Црна Река, каде се забележува грамада од градежен материјал, односно остатоци од стара црква.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069