Црквиште (Единаковци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црквиште
археолошко наоѓалиште
Црквиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Црквиште
Црквиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°15′41″N 21°14′48″E / 41.26139° СГШ; 21.24667° ИГД / 41.26139; 21.24667Координати: 41°15′41″N 21°14′48″E / 41.26139° СГШ; 21.24667° ИГД / 41.26139; 21.24667
Основни податоци
Име Црквиште
Место Единаковци
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период старохристијанско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Црквиште е археолошки локалитет во демирхисарското село Единаковци. Локалитетот претставува црква и некропола од старохристијанско време. Се наоѓа на околу 2 km јужно од селото, каде се гледаат остатоци од објект ѕидан од кршен камен и варов малтер. Според кажувањата на мештаните, во неговата непосредна близина биле откриени повеќе гробови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069